Stałe aparaty stomatologiczne


Ortodoncja to dziedzina stomatologii, której zadaniem jest głównie korygowanie oraz leczenie wszelkiego rodzaju wad zgryzu, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Wady te można niwelować na kilka sposobów, w zależności od ich typu i stopnia zaawansowania. Przy tych łagodniejszych, z którymi przychodzą do nas najczęściej najmłodsi pacjenci, często wystarcza założenie odpowiedniego aparatu ortodontycznego, np. stałego. W przypadku dorosłych częściej wykonywane są zabiegi operacyjne i operacje – są one zazwyczaj skutkiem zaniedbań ortodontycznych w młodości.

W klinikach Anadent, zarówno w Piasecznie, jak i w Warszawie, wielu naszym pacjentom zakładamy aparaty stomatologiczne stałe. Czym różnią się one od tych zwykłych? Jak sama nazwa wskazuje – tym, że są przymocowywane od zębów na dłuższy czas, bez możliwości samodzielnego ich ściągnięcia: nie usuwa się ich z jamy ustnej za dnia czy na noc, jak to ma miejsce w przypadku zwykłych modeli korekcyjnych. Dlatego, że aparaty stałe cały czas znajdują się one na zębach, działają o wiele skuteczniej: przez całą dobę, nieprzerwanie, korygują kształt i rozstaw zębów naszych pacjentów.

Współczesne aparaty stomatologiczne, jakie oferujemy w klinikach w Piasecznie i w Warszawie, w niczym nie przypominają tych, jakie znamy z ilustracji sprzed kilkudziesięciu lat: wielkich, skomplikowanych urządzeń, które nie tylko były bardzo niewygodne w noszeniu, ale i ze względu na swoje rozmiary szpeciły twarz. Teraz są one na tyle małe, że z dalszej odległości są praktycznie niewidoczne. Składają się one ze specjalnych zamków i pierścieni, które specjalnym klejem przymocowuje się do zębów na cały okres leczenia. Stanowią one podstawę do elastycznego drutu, który z odpowiednią siłą, dobieraną przez ortodontę podczas zakładania aparatu i sprawdzaną podczas każdej wizyty, uciska zęby, nadając zgryzowi odpowiedni kształt. W przeciwieństwie do aparatów ruchomych, aparaty stałe umożliwiają niezwykle dokładne ustalenie kierunku przemieszczania się zębów, co pozwala na nadanie im pożądanego kształtu z ogromną dokładnością.